Przeczytaj o 4 szybkich i sprawdzonych sposobach, które stosuje na co dzień dobierając kolory we wnętrzach
1 Koło kolorów
2 Inspiracja naturą
3 Inspiracja w sieci
4 Narzędzia do tworzenia własnych palet
1. Koło kolorów
Dobrze gdy zrozumiesz podstawy teorii barw, żeby było łatwiej, używam w tym celu bardzo prostego narzędzia – KOŁA KOLORÓW
Na palecie znajduje się 12 czystych kolorów w formie koła.
Lewa strona tarczy to kolory ciepłe:
żółty, pomarańczowy, czerwony, brązowy
Prawa, kolory zimne ( zielony, niebieski i fioletowy)
Biel czerń i szarość nie występują na kole barw, w teori barw nie uważa się ich za kolory, dlatego zawsze stanowią ostry kontrast do wszystkich barw zawartych w kole.
Kiedy dobierasz kolory do gotowego wnętrza, zwróć uwagę na:
– kolor główny – to ten, który masz zastosowany w największej powierzchni np. ścianie, podłodze, suficie
– kolory akcentowe – to te kolory, które powinny pojawiać się w detalach takich jak zasłony, firany, rolety, żaluzje. Kolory akcentowe nie powinny stanowić kontrastu do barwy głównej ( tutaj stawiaj na harmonie) Wnętrza powinny mieć od 5 do 7 kolorów akcentowych.
– kolory kontrastowe – których celem jest wyeksponowanie koloru głównego – w palecie kolorem kontrastowym do głównego jest tylko jeden kolor. Kontrasty z reguły dość mocno rzucają się w oczy stosuj je więc w mniejszych elementach typu poduchy.
Kolory możesz dobrać stosując 4 podstawowe typy palet kolorów
– monochromatycznie – całość wnętrza jest w jednym kolorze lecz w równych jego odcieniach
– analogicznie – paleta analogiczna zawiera kolory pozostające ze sobą w bliskim pokrewieństwie, są one swoimi sąsiadami na kole barw (np. zielony – niebieski)
– komplementarna – składa się z kolorów, które znajdują się po przeciwnych stornach koła barw – niebieski – pomarańczowy, czerwony – zielony, żółty – fioletowy
– triada – moje ulubione rozwiązanie – paleta zawierająca trzy kolor znajdująca się równych od siebie odległościach np. fiolet, pomarańcz, zieleń
2. Inspiracja naturą
Drugi sposób którego używam dobierając dekoracje do wnętrz jest jeszcze łatwiejszy i intuicyjny.
Stosuję go odkąd pamiętam – po prostu czerpię inspiracje z natury.
To, co pięknie łączy się w naturze, równie dobrze będzie wyglądało we wnętrzu.
Dlatego gdy masz pustą głowę wyjdź na spacer i patrz …
Zobacz na zdjęcie skrzydła papugi – czyż to nie piękna paleta barw?
3. Szukanie inspiracji z czasopismach, książkach, portalach i profilach branżowych
Trzeci sposób to po prostu szukanie inspiracji w gazetach, na Instagramie lub Pintereście i wielu innych miejscach. Zobacz jakie to proste.
Korzystając z inspiracji, staraj się zawsze dodać coś od siebie tak by Twoje wnętrze było naprawdę Twoje.
4. Sama twórz palety z inspirujących zdjęć
A może znalazłaś ciekawe zdjęcie albo chcesz zrobić zdjęcie wnętrza i stworzyć własną paletę barw?
Istnieją bardzo intuicyjne programy typu coolors.co, palettegenerator.com z których możesz korzystać za darmo.
Prześlij zdjęcie i wygeneruj z niego paletę barw, która będzie inspiracją dla stworzenia niepowtarzalnego wnętrza. ( poniżej zdjęcie z wygenerowaną paletą w programie https://palettegenerator.com/)
- Aranżacja okna nad grzejnikiem – funkcjonalność i estetyka - 2024-12-05
- Jakie dekoracje na okno w biurze? - 2024-11-28
- Bezpłatna konsultacja online – dekoracje okienne. - 2024-11-21
Pokoje oświetlone naturalnym światłem są bardziej przyjazne dla ciepłych kolorów, takich jak czerwień, pomarańczowy czy róż. Z drugiej strony, pokoje oświetlone światłem sztucznym prezentują się lepiej w chłodniejszych kolorach, takich jak niebieski czy szary. Ponadto, oświetlenie może wpływać na percepcję kolorów. Ciepłe światło może sprawić, że czerwony kolor będzie wyglądał bardziej pomarańczowo, podczas gdy zimne światło może sprawić, że niebieski będzie wyglądał bardziej zieleniowo. Biorąc pod uwagę oświetlenie wraz z kolorami, można stworzyć naprawdę niepowtarzalne i dobrze zbalansowane wnętrze. Dla mnie ciekawym dodatkiem do omówionych sposobów dobierania kolorów, szczególnie w kontekście inspiracji naturą, jest też uwzględnienie oświetlenia w pomieszczeniu. Naturalne światło zdecydowanie może wpływać na to, jak odbieramy poszczególne kolory. Na przykład, północne światło jest zwykle bardziej niebieskie i może sprawić, że ciepłe kolory będą wyglądały zimniej, podczas gdy południowe światło, będące zwykle żółte i ciepłe, może zintensyfikować ciepłe barwy. Wiadomo, że niektóre barwy, jak niebieski czy zielony, mogą wpływać kojąco na nasz umysł, podczas gdy inne, jak czerwony czy pomarańczowy, mogą nas pobudzać. Dlatego warto również uwzględnić ten aspekt przy doborze kolorystyki naszych wnętrz.
Dziękuję za Twój wyczerpujący komentarz, oczywiście światło ma ogromne znaczenie na to jak dobieramy kolory. Staram się zawsze spotykać się przy naturalnym świetle, a Ty jaki masz na to patent??